
Wiele prac realizowanych poza pomieszczeniami, na powietrzu, musi zostać wykonanych w określonym terminie, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. W naszej szerokości geograficznej pogoda bywa różna i często lubi płatać figle. Dlatego warto zastanowić się nad zapewnieniem swoim pracownikom odpowiedniej odzieży przeciwdeszczowej, zarówno roboczej, jak i ochronnej. Praca w deszczu to szczególnie ciężkie i niewygodne zadanie. Woda lejąca się z nieba sprawia, że warunki pracy są wyjątkowo uciążliwe. Odpowiednia odzież przeciwdeszczowa robocza i ochronna ułatwi pracę w tych niesprzyjających okolicznościach.
Wyzwania stawiane przed odzieżą przeciwdeszczową
Odzież przeciwdeszczowa, tak robocza, jak i ochronna, powinna nie tylko zapewniać skuteczną ochronę przed deszczem i innymi mokrymi opadami, ale także musi być tak samo funkcjonalna, jak zwykła odzież robocza i ochronna. Producenci odzieży roboczej i ochronnej przykładają dużą wagę do jakości jej wykonania, a także rodzaju materiałów, z jakich wytwarzana jest odzież przeciwdeszczowa. Ponadto odzież ochronna przeciwdeszczowa powinna zachowywać wszystkie właściwości ochronne, tak jak w przypadku ubrań bez właściwości wodoszczelnych. Niejednokrotnie odzież tego typu jest także wykorzystywana w ciężkich warunkach, gdzie od jej niezawodności zależy nie tylko komfort pracy, ale również zdrowie pracowników. Tak więc wyzwania stawiane przed przeciwdeszczową odzieżą ochronną i roboczą sprawiają, że ubrania tego typu muszą być całkowicie wodoszczelne, wykazywać właściwości ochronne, być wykonane z najwyższą dbałością i z najlepszych gatunkowo materiałów oraz zachowywać swoją funkcjonalność w różnych warunkach pracy.
Najważniejsze cechy przeciwdeszczowej odzieży roboczej i ochronnej
Odzież robocza ma za zadanie zabezpieczyć przed zniszczeniem czy zabrudzeniem lub całkowicie zastąpić odzież własną pracownika. Tym samym odzież robocza, w przeciwieństwie do odzieży ochronnej, nie zabezpiecza jako tako zdrowia pracowników, a jedynie chroni ich ubrania. Jak już wspomnieliśmy, przeciwdeszczowa odzież robocza powinna być wykonana z najlepszych gatunkowo materiałów. Nie bez znaczenia pozostaje także dbałość o wykończenia. W przeciwdeszczowej odzieży roboczej stosuje się specjalne zamki zapobiegające przedostawaniu się przez nie wilgoci. Ponadto producent powinien przywiązywać dużą wagę do metody wykonania szwów, tak aby nie okazały się one najsłabszym elementem całego ubioru. Dla większej wygody pracowników warto także zadbać o to, by odzież robocza przeciwdeszczowa wykonana była z oddychających materiałów. Dzięki temu pracownik nie będzie niepotrzebnie się przegrzewał, zwłaszcza w ciepłe dni, bo i wtedy deszczu nie brakuje.
W zależności od marki, rodzaju odzieży oraz planowanego zastosowania, przeciwdeszczowa odzież robocza wykonywana jest z takich materiałów, jak PCV, poliester, nylon, Ripstop, Taslan, poliuretan oraz cienka folia HDPE. Można wyposażyć pracowników w kurtkę przeciwdeszczową, płaszcz, pelerynę, spodnie lub wybrać dwuczęściowe komplety przeciwdeszczowe. Wybór uzależniony jest od potrzeb i charakteru pracy, więc jest kwestią bardzo indywidualną. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę inne właściwości odzieży roboczej stosowanej na co dzień, które także powinny być uwzględnione w przeciwdeszczowej odzieży roboczej.
Dla pracowników, którzy powinni być szczególnie widoczni podczas pracy, ważne są odblaski. Jest to element, którego nie powinno zabraknąć na odzieży przeciwdeszczowej. Natomiast przeciwdeszczowa odzież ochronna to nie tylko konieczność ochrony przed deszczem, ale także wymóg zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom wykonującym prace niebezpieczne lub zagrażające zdrowiu czy życiu. Wynika to z samej definicji odzieży ochronnej, której głównym zadaniem jest ochrona pracownika przed działaniem czynników szkodliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia, a także zabezpieczenie przed ewentualnymi urazami ciała. Warto więc sprawdzać czy przeciwdeszczowe ubrania ochronne są zgodne ze wszystkimi normami oraz czy spełniają wymogi bezpieczeństwa określone na danym stanowisku.