Blog Blog
  • Strona główna
  • Sklep BHP
  • Kontakt
Close
Close
  • Strona główna
  • Sklep BHP
  • Kontakt

Pracodawco – zapewnij widoczność pracowników na drodze!

18 sierpnia 2019

Bezpieczeństwo pracowników podczas wykonywania ich obowiązków jest kwestią niezwykle ważną. Natomiast zapewnienie bezpieczeństwa, a tym samym widoczności pracowników na drodze, jest kwestią nie tylko ważną, ale i trudną. Na szczęście sklepy ze sprzętem BHP zapewniają odpowiednie zaopatrzenie. Z kolei ustawodawca i odpowiednie akty normalizacyjne zapewniają wskazówki i normy, których spełnienie gwarantuje dostateczną widoczność. Kluczem jest to, aby poznać właściwe rozporządzenia i akty.

Tylko pracownik widoczny jest bezpieczny

Na drodze panuje zasada, im bardziej widoczny tym bezpieczniejszy. Dotyczy to nie tylko uczestników ruchu, a więc kierowców, rowerzystów i pieszych, ale również wszystkich osób pracujących na drogach i przy drogach. Liczni pracownicy każdego dnia dbają o zapewnienie dobrego stanu dróg, płynności ruchu i dobrego stanu przydrożnej roślinności. Zarówno latem, jak i zimą, niezależnie od pogody i panujących warunków atmosferycznych, pracują oni w bezpośrednim sąsiedztwie ruchu drogowego. Czasem wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do groźnego wypadku. Często można tego uniknąć, dzięki zapewnieniu odpowiedniej widoczności pracowników pracujących na drodze. Rozwiązaniem jest zakupienie odblaskowej odzieży roboczej. Warto jednak wiedzieć, jaką odzież wybrać, by była ona zgodna z normami ogólnopolskimi i ogólnoeuropejskimi. Nie dlatego, że zapewnienie odzieży niezgodnej z normą może grozić karami, ale dlatego, że przestrzeganie norm znacząco zwiększa bezpieczeństwo.

Odzież zgodna z normami bezpieczeństwa

Najważniejszym dokumentem dotyczącym wymagań względem odzieży roboczej jest Dyrektywa Rady 89/686/EWG z dnia 21 grudnia 1989 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do wyposażenia ochrony osobistej. Do niedawna był to jedyny taki dokument, który miał uzupełniać krajowe normy i regulować ogólnoeuropejskie wymagania względem odzieży roboczej. Jednak od 21 kwietnia 2018 r. obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/425 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie środków ochrony indywidualnej oraz uchylenia Dyrektywy Rady 89/686/EWG. Jest to ważna zmiana uwzględniająca nowe czasy, nowe warunki i coraz nowsze możliwości technologiczne pod względem wytwarzania odzieży roboczej.

Odzież robocza to szeroka grupa produktów. Już samą odzież odblaskową można podzielić na trzy klasy widoczności. Wybór odpowiedniej z nich jest podyktowany warunkami pracy i poziomem ryzyka. Ważne jest, aby wybór odpowiedniej odzieży roboczej i ochronnej został poprzedzony oceną ryzyka zawodowego, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z 21 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla środków ochrony indywidualnej (Dz.U. nr 259, poz. 2173). Opis odzieży wszystkich trzech klas widoczności zgodnych z wymaganiami zapewniającymi bezpieczeństwo pracy znajduje się w normie PN-EN ISO 20471:2013. Tym samym odzież odblaskowa powinna być zgodna z tą właśnie normą. Określa ona wymagania, jeśli chodzi o barwy i ich odblaskowość oraz odblaskowość materiałów. Dodatkowo uwzględnione zostały również minimalne powierzchnie odblaskowe i ich rozmieszczenie na odzieży. Do najczęściej stosowanych typów odzieży, zgodnych z obowiązującą normą i powyższymi przepisami, należą kamizelki ostrzegawcze, ubrania ostrzegawcze (bluza, spodnie ogrodniczki, spodnie do pasa), kurtki, kombinezony, T-shirty oraz koszulki polo. Ponadto na odzieży tej powinny znajdować się określone elementy odblaskowe:

  • na długich rękawach odzieży ostrzegawczej muszą być umieszczone dwa równoległe poziome pasy materiału odblaskowego
  • na krótkich rękawach odzieży ostrzegawczej musi znaleźć się jeden pas materiału odblaskowego
  • na odzieży, której całość lub część okrywa tułów sylwetki, powinny znaleźć się dwie poziome taśmy z materiału odblaskowego opasające tułów na całym obwodzie lub dopuszczalna jest także jedna pozioma taśma z materiału odblaskowego i dwie taśmy materiału odblaskowego łączące przez barki górną taśmę poziomą (z tyłu mogą być usytuowane równoległe lub prostopadłe)

Przestrzegając powyższych zasad, pracodawca zapewnia wysoką ochronę życia i zdrowia zatrudnianych osób.

Rate this post
Posted in: Blog Author: Glovex

Podziel się

FacebookTwitterGoogle +Pinterest

Obserwuj Blog o BHP

Ostatnie wpisy

  • Jak wybrać dobre buty robocze na wiosnę?
  • Rękawiczki jednorazowe jako ochrona rąk w kosmetyce
  • Na co zwrócić uwagę kupując rękawiczki z nitrylu
  • Gdzie i dlaczego trzeba używać rękawiczek lateksowych
  • Gdzie kupię maski przeciwpyłowe z atestem?
  • Back to Blog
  • Prev
  • Next

Autorem artykułów jest Glovex Import i Dystrybucja BHP, ul. Łopuszańska 36, 02-220 Warszawa. Kopiowanie fragmentów lub całości bez zgody właściciela bloga jest zabronione.
Copyright by Quality-Factor.pl © 2014-2019 Blog BHP – wiadomości, porady, ciekawostki