
Wybór indywidualnych środków ochrony słuchu jest dość szeroki. Poszukując skutecznej i wygodnej ochrony słuchu, wiele osób sięga po stopery do uszu. Są cenione dzięki niewielkim rozmiarom i praktyczności. Mimo to w wątpliwość podawana jest ich skuteczność ochronna. Specjaliści BHP spierają się o niezawodność stoperów do uszu w ochronie zmysłu słuchu. Wyjaśniamy więc, jak stopery do uszu ochronią słuch przed hałasem.
Czym są stopery do uszu
Stopery do uszu, nazywane również zatyczkami do uszu, są stosowane zarówno w domu, jak i w pracy. Służą do tłumienia słyszenia uciążliwych dźwięków, ochrony słuchu przed negatywnym działaniem hałasu. Aplikowane są wprost do kanału słuchowego. Oprócz ochrony przed nadmiernym natężeniem dźwięku zapobiegają także dostaniu się do kanału słuchowego wody, kurzu, wiatru czy ciał obcych. Są często stosowane w czasie snu przez osoby mające trudności w zasypianiu i cierpiące na zaburzenia snu. Sprawdzają się w pracy biurowej, ponieważ po ich zaaplikowaniu łatwo odciąć się od bodźców zewnętrznych i skoncentrować się, a także w podróży. Jednak najważniejszą rolę stopery do uszu mogą odegrać w ochronie słuchu pracowników na stanowiskach z narażeniem na nadmierny hałas wywołany maszynami czy różnymi urządzeniami.
Rodzaje stoperów do uszu
Stopery do uszu dostępne są w wielu wariantach. Można wybrać produkty jednorazowe, wielorazowe lub indywidualnie uformowane – różnią się materiałem, z jakiego zostały wykonane. To właśnie surowiec decyduje o skuteczności i właściwościach ochronnych stoperów do uszu. Najczęściej stopery do uszu wytwarza się z gąbki, gumy, wosku, pianki, PCV lub silikonu.
Stopery z pianki są elastyczne i po włożeniu do kanału słuchowego rozprężają się. Powoduje to, że z łatwością i dość precyzyjnie dopasują się do każdego kształtu. Stopery do uszu woskowe są wykonane z bawełny i nasączone woskiem, parafiną i wazeliną. Przed użyciem wymagają rozgrzania, dzięki czemu stają się plastyczne i łatwo dostosują się do kształtu kanału słuchowego. Są łatwe w aplikacji dzięki natłuszczonej powierzchni. Silikonowe zatyczki do uszu również łatwo i wygodnie dopasowują się do kształtu kanału słuchowego, dając duży komfort w czasie używania, są też bezpieczne dla alergików, gdyż silikon jest materiałem hipoalergicznym. Ten rodzaj stoperów do uszu zapewnia również skuteczną ochronę przed wlewaniem się wody do uszu. Stopery gumowe są z reguły wielokrotnego użytku. Są najtrwalsze i łatwe do utrzymania w czystości.
W jakim stopniu stopery do uszu chronią słuch
Skuteczność stoperów do uszu wynika przede wszystkim z materiału, z jakiego zostały wykonane. Należy pamiętać, że aby ochrona słuchu była skuteczna, zatyczki do uszu muszą być dobrane odpowiednio do rodzaju zagrożenia i intensywności dźwięków, przed którymi mają chronić. Stopery piankowe zapewniają niski poziom ochrony słuchu, ale są wygodne i łatwo dopasowują się do budowy anatomicznej kanału słuchowego. Nadają się najlepiej do krótkotrwałego stosowania w środowisku z dźwiękami o mniejszym natężeniu. Są powszechnie stosowane w przemyśle i niejednokrotnie stanowią dopełnienie ochrony słuchu w połączeniu z nausznikami.
Stopery woskowe nadają się do użytku domowego, sporadycznie są stosowane przez profesjonalistów narażonych w pracy na hałas. Gumowe zatyczki do uszu wykazują dużą skuteczność w ochronie słuchu, to produkt wielokrotnego użytku. Ich istotną zaletą jest trwałość i łatwość czyszczenia. Niezależnie od rodzaju stoperów do uszu, jakie wybierzemy, należy pamiętać, że słuch jako zmysł wyjątkowo delikatny wymaga troski i zabezpieczenia przed nadmiernym hałasem.