
Chemia BHP jest jednym z produktów zwiększających bezpieczeństwo pracownika. O ile odzież ochronna i robocza mają znaczenie podczas wykonywania obowiązków, o tyle chemia jest przydatna po pracy. Dzięki niej można doczyścić te części ciała, które były narażone na kontakt z brudem lub bakteriami.
Obowiązki pracodawcy
Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi środki higieniczne. Szczegółowo określa to Kodeks Pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.), który jasno mówi, że odpowiedzialność w tym zakresie spoczywa na barkach pracodawcy.
Jest on zobowiązany dostarczyć pracownikowi odpowiednie środki higieniczne – adekwatne do rodzaju i stopnia zanieczyszczenia ciała, jakie powoduje wykonywana przez niego praca. Do takich należą między innymi:
- środki do mycia
- ręczniki zwykłe lub papierowe
- suszarki do rąk
- umywalki
- dozowniki do mydła
- prysznice (w określonych przypadkach)
Kodeks nie precyzuje jednak ilości i jakości środków higienicznych dostarczanych pracownikom. A szczególnie jakość ma kolosalne znaczenie, zwłaszcza w przypadkach, gdy praca powoduje bardzo silne zabrudzenia, wytworzone przez substancje uporczywe do usunięcia. W takich przypadkach zwykłe mydło może nie wystarczyć.
Chemia BHP
Sposobem na walkę z brudem i bakteriami jest właśnie chemia BHP. Stosuje się ją zarówno podczas wykonywania pracy, jak i po jej zakończeniu. Jednym ze środków chemicznych, które znajdują zastosowanie w czasie pracy, jest sorbent. To materiał, który pozwala na wchłanianie cieczy i olejów. Dzięki temu można szybko usunąć plamę oleju lub substancje olejopochodne. Występuje on formie maty z polipropylenu, może być też wykonany z kory drzewnej, dzięki czemu jest nie tylko skuteczny, ale i ekologiczny. Niektóre rodzaje sorbentów pozwalają też na usuwanie mniej agresywnych chemikaliów.
Innym środkiem służącym do oczyszczania dłoni lub powierzchni są bawełniane czyściwa. Służą do czyszczenia i konserwacji maszyn, urządzeń oraz prac porządkowych. Nie pozostawiają one pyłów, dlatego mogą być wykorzystywane także do malowania lub konserwowania.
Środki higieniczne spełniają istotną rolę w codziennym utrzymywaniu czystości pracowników. Dzielą się one na: pasty, kremy i żele. Część z nich służy tylko do mycia rąk, inne mają zastosowanie także przy czyszczeniu odzieży. Do najczęściej używanych należą:
- pasty żelowe: są delikatne i nie podrażniają rąk. Niektóre ich rodzaje zawierają środki do pielęgnacji skóry dłoni, takie jak aloes, czy skórka pomarańczowa. Dodatkowo substancja czyszcząca jest skuteczna, ale i niezwykle delikatna. Potrafi usunąć zanieczyszczenia wywołane smarami, farbami, lakierami, atramentem, klejami i sadzą.
- pasty detergentowo – mydlane: to klasyczny i podstawowy środek do czyszczenia odzieży roboczej. Mimo tego, że usuwają one bardzo silne zabrudzenia z odzieży roboczej, to mogą być też wykorzystywane do mycia rąk, ponieważ nie podrażniają skóry i nie wywołują reakcji alergicznych. Ponadto są ekologiczne, bo ulegają biodegradacji.
Płyny BHP
Płyny stanowią osobną kategorię środków chemii BHP. W przeciwieństwie do past kremowych i żelowych, są przeznaczone wyłącznie do czyszczenia odzieży w pralkach automatycznych. Dodatkowo, są one doskonałą alternatywą dla klasycznych proszków do prania. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że usuwają tłuste plamy z olejów, smarów, a także farby.
Chemia BHP stanowi uzupełnienie dla odzieży roboczej i ochronnej, jako narzędzi dbających o bezpieczeństwo i zdrowie pracowników. Należy pamiętać, że za dostarczenie powyższych środków odpowiada pracodawca. Obecnie na rynku jest tak duża gama produktów chemii BHP, że każdy znajdzie coś dla siebie. Żele i pasty są niezbędne w zakresie dbania o higienę rąk pracowników, narażonych na silne zabrudzenia, natomiast płyny stanowią uzupełnienie tradycyjnych proszków do prania. Są przydatne zwłaszcza w zakładach, które same piorą odzież roboczą zatrudnianych osób.